Figle i FigielkiJeśli chcecie wiedzieć, najczęściej figluję z moim kocurkiem o imieniu Figiel. Figluję także w kuchni i domu, a teraz nawet w sieci. Ciągle coś poprawiam, przesuwam i dokładam. I zmianom nie ma końca.
I stąd nazwa bloga...
Figiel to mój amulet na szczęście, moja przytulanka i radość...


Malutki Figiel
Figiel figluje...
Figiel testuje...

 

Słowniczek podręcznych terminów:BETAINA - jest organicznym związkiem chemicznym (pochodną glicyny), który pierwszy raz odkryto w burakach cukrowych. Jest niezwykle delikatnym dla skóry środkiem myjącym, posiada dobre właściwości  pianotwórcze. Poprawia właściwości pielęgnacyjne kosmetyków, a także łagodzi podrażniające działanie składników myjących, zawartych w żelach i płynach do mycia.Betaina zastosowana w preparatach ma też doskonałe własności nawilżające i zmiękczające. Znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Występuje w płynach do higieny intymnej, np. AA Intymna Pro Fresh (TUTAJ)


DERMOKOSMETYKI (kosmeceutyki) - pojęcie wprowadził prawie 25 lat temu profesor dermatologii Albert M. Kligman z Uniwersytetu Pensylwanii dla określenia grupy preparatów znajdujących się pomiędzy lekami a kosmetykami. Obecnie definicja kosmeceutyku (czy jak wolą niektórzy dermokosmetyku) oznacza grupę kosmetyków, które oprócz działania pielęgnacyjnego wykazują delikatne działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Zawierają aktywne składniki, które mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka. Są to więc kosmetyki o podwójnym działaniu – pielęgnacyjnym i leczniczym. Kosmeceutyki wyróżniają się bogatym składem o zwiększonej ilości i dużym stężeniu substancji aktywnych. Do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii i farmakologii. Preparaty te pielęgnują, stymulują regenerację, zwiększają odporność skóry, opóźniają procesy starzenia. W składzie współczesnych kosmeceutyków nierzadko znajdują się związki chemiczne, które mają zdolność do modyfikowania czynności komórek skóry, a więc charakteryzują się jedną z cech zarezerwowanych dla leków. Pojęcie wykorzystywane m.in. przez markę Floslek (TUTAJ)
Dodanie do nazwy przedrostka bio- oznacza, że substancje aktywne są pochodzenia naturalnego, stąd wywodzi się kolejne pojęcie, czyli biodermokosmetyki. Definicja stosowana przez markę Revitacell (TUTAJ).
Balneokosmetyki to natomiast nazwa polskich dermokosmetyków z najsilniejszą na świecie, leczniczą wodą siarczkową czerpaną ze źródła „Malina” w uzdrowisku Solec-Zdrój. Pojęcie stosowane dla marki Malinowy Zdrój.

EMULSJA - forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. 

KOMÓRKI MACIERZYSTE - charakteryzują się zdolnością do podziałów i samoodnawiania się przez długi okres. W naturalny sposób stymulują inne komórki do odnowy. Są niewyspecjalizowane, dzięki czemu mogą różnicować się w inne typy komórek. Potencjał regeneracyjny komórek macierzystych polega na pobudzeniu innych komórek do proliferacji i produkcji białek. W organizmie dorosłego człowieka komórki macierzyste występują w zrębie szpiku kostnego, krwi, skórze (w warstwie rozrodczej naskórka), mieszku włosa, miazdze zębowej, wątrobie, trzustce, mięśniach szkieletowych, błonie śluzowej żołądka i jelit, mózgu. por. Revitacell (TUTAJ)

KWAS MLEKOWY - to produkt metabolizmu fakultatywnych szczepów Lactobacillus. Silnie zakwasza wydzielinę pochwową (pH od 3.6-4.5) i chroni pochwę przed rozwojem niepożądanych drobnoustrojów. Tym samym odpowiada za utrzymanie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. W przypadku, gdy pałeczki kwasu mlekowego przestają być florą dominującą, odczyn pochwy wzrasta w kierunku wartości zasadowych. Dzięki pałeczkom kwasu mlekowego i produktom ich metabolizmu, większość groźnych dla zdrowia intymnego kobiety bakterii i drożdżaków nie jest w stanie przetrwać i namnażać się w tak kwaśnym i niesprzyjającym dla nich środowisku. W toku badań nad właściwościami i funkcjami bakterii kwaszących Lactobacilli, okazało się, że pałeczki kwasu mlekowego wytwarzają również inne aktywne substancje, które biorą udział w mechanizmach pozwalających na utrzymanie dobrostanu narządu płciowego kobiety. Są to m.in.: inhibitory proteaz, lactocydyna oraz nadtlenek wodoru. Stanowi cenny dodatek płynów do higieny intymnej, np.: AA Intymna Pro (TUTAJ)


NHAC Biocervin MIC-1 - to unikatowy składnik kuracji, pozyskany dzięki przełomowemu odkryciu naukowemu – opatentowanej linii komórek macierzystych MIC-1. Jego aktywne czynniki białkowe stymulują skórę do regeneracji. Zawiera łatwo przyswajalne formy kolagenu, biorące udział w odbudowie uszkodzonych i stymulujące powstawanie nowych włókien kolagenowych skóry. Daje skórze impuls do szybkiej, efektywnej, naturalnej i samodzielnej regeneracji. Technologia marki Revitacell (TUTAJ).


 

Słowniczek składu kosmetyków:

A

AQUA - woda

B

BUTYROSPERMUM PARKI (SHEA) BUTTER - masło shea, masło karite, masło z masłosza, naturalny tłuszcz otrzymywany z owoców (orzechów) afrykańskiego drzewa Vitellaria paradoxa (masłosz Parka). Emolient tzw. tłusty: tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę, nadaje połysk, wykazuje działanie regenerujące.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

C

CETYL ALCOHOL - alkohol cetylowy, mieszanina alkoholu cetylowego i stearylowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Emolient tzw. tłusty, emulgator, rozpuszczalnik. Substancja będąca pochodną nasyconych kwasów tłuszczowych olejku kokosowego, uzyskiwana także w sposób syntetyczny. Wykazuje bardzo duże właściwości emulgujące i stabilizujące. Ma też pozytywne działanie na skórę: powoduje utrzymanie wody w organizmie, nie ma typowych dla alkoholi właściwości wysuszających i antybakteryjnych.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)
CITRIC ACID - kwas 2-hydroksy-1,2,3- propanotrikarboksylowy, kwas cytrynowy należący do grupy alfahydroksykwasów (AHA). Substancja rozpuszczalna w wodzie. Występuje naturalnie w przyrodzie, w roślinach i organizmach zwierzęcych.  Wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompeksuje jony metali, dzięki czemu zwiększa trwałość kosmetyku oraz jego stabilność. Regulator pH.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)
CUCURBITA PEPO SEED EXTRACT - organiczny ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo L.) ,  przeciwutleniacz, ekstrakt roślinny. Działa kojąco oraz wspomaga procesy naprawcze skóry.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

D

DICAPRYLYL CARBONATE - cetiol CC, kwas węglowy, ester, wielofunkcyjny emolient poprawiający stabilność emulsji z filtrami chemicznymi i fizycznymi, ma delikatny zapach oraz skutecznie oczyszcza skórę. Zadanie: kondycjonowanie skóry.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

E

F

G

GLYCERIN - 1,2,3-propanotriol, gliceryna, alkohol trójwodorotlenowy, hydrofilowa substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotor przenikania. Także humektant, który zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej.

Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)
GLYCERYL CAPRYLATE - monogliceryd kwasu kaprylowego (oktanowego), niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Nierozpuszczalny lub słabo dyspergowalny w wodzie. Stabilny w kwaśnym pH, niestabilny w silnie alkalicznym. Kompatybilny z twardą wodą, zawierającą głównie jony wapnia i magnezu.  Emolient tzw. tłusty (j/w), emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Ponadto pełni rolę modyfikatora reologii, czyli poprawia konsystencję preparatów.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)
GLYCERYL STEARATE - stearynian glicerolu, ester kwasu stearynowego i gliceryny. Emolient tzw. tłusty (j/w). Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji, czyli połączenie fazy wodnej z fazą olejową. Substancja konsystencjotwórcza, wpływa na lepkość gotowego produktu i poprawia właściwości użytkowe.Pochodzenie: z tłoczenia oleju kokosowego, słonecznikowego. Wykazuje działanie: nawilżające, utrzymujące wilgoć, wygładzające.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

GLYCERYL STEARATE CITRATE - wielowartościowy alkohol estryfikowany z kwasu cytrynowego oraz roślinnego kwasu stearynowego.  Emulgator pochodzenia roślinnego (naturalnego) do tworzenia formulacji typu O/W, nie zawiera PEG. Stosowany także jako środek zapachowy oraz środek zmiękczający skórę, pomaga włosom i skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Pełni także funkcję stabilizatora.
Zgodny z ECOCERT. 
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

H

I

J

K

L

M

MIRYSTYNIAN TETRADECYLU - mirystynian mirystylu, ciekły wosk, emolient tzw. tłusty (j/w), plastyfikator pochodzenia różnego. Jest składnikiem natłuszczającym, nawilżającym, wygładzającym, zapewniającym prawidłową ochronę. Sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka.

Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

N

O

OKTYLODODEKANOL - rozgałęziony, długołańcuchowy alkohol tłuszczowy, lekki emolient. Poprawia właściwości aplikacyjne: ułatwia rozprowadzanie preparatu na skórze i włosach. Stabilizuje emulsję poprzez  ochronę przed separacją składników. Wykorzystywanym w kosmetykach ze względu na swoje właściwości funkcyjne a jednocześnie pielęgnacyjne: substancja natłuszczająca, o działaniu nawilżającym i wygładzającym. Tworzy warstwę okluzyjną na skórze, ograniczającą TEWL (przeznaskórkową utratę wody), nawilżając naskórek. Produkowana z naturalnych tłuszczy, olejów lub wosków, poprzez redukcję kwasów tłuszczowych. Ma potwierdzony, w pełni bezpieczny profil kosmetyczny.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

P

PASSIFLORA INCARNATA SEED OIL - olej z nasion pasiflory, olej z męczennicy.  Zawiera ok. 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym ok. 70% kwasu linolowego (omega-6) dzięki czemu, jest to jeden z najbardziej interesujących olejów egzotycznych.  Emolient tzw. tłusty (j/w).  

Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)


PRUNUS AMYGDALUS DULCIS SHELL POWDER - proszek/drobinki otrzymywany z suszonych łupin migdała (drzewo migdałowe, Prunus amygdalus var. dulcis, Rosaceae).

Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)
PRUNUS ARMENIACA (APRICOT) FRUIT EXTRACT - ekstrakt z owoców moreli pospolitej (Prunus Armeniaca).
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

R

S

T

TOCOPHERYL ACETATE - A-tocopheryl acetate (ang.), Vitamin-E-Acetat (niem.) substancje aktywne, antyoksydanty. Pochodzenia różnego. Vitamina E otrzymywana najczęściej syntetycznie, związana z estrem kwasu octowego (dla lepszej stabilności). Ceniony za swoje właściwości wolnorodnikowe, zapobiega niszczeniu cząsteczek komórek tłuszczowych. Wygładza zmarszczki (zapobiega ich pogłębianiu), sprawia, że skóra jest elastyczna i dobrze nawilżona.
Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

Q
U
V

W

X

XANTHAN GUM - gummi xanthani (łac.), xanthan gum (ang.), polisacharyd pochodzenia mikrobiologicznego. Otrzymuje się go przez fermentację substratu węglowodanowego przez bakterie Xanthomonas campestris. Hydrokoloid zbudowany z glukozy, mannozy i kwasu glukuronowego oraz częściowo zestryfikowanych kwasów octowego i pirogronowego. Substancja produkowana także przez mikroorganizmy na liściach kapusty. Emulsja, zagęszcza kosmetyk, posiada właściwości żelujące. 

Występuje:
- AA Sensitive Nature Spa Mango (recenzja)

Y

Z
6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam na jego punkcie prawdziwego "figla" :)

   Usuń
  2. Cudowny!
   Ja mialam kiedys kotke taka sama jak na moim blogu, byla cala biala z zoltymi oczkami i puchata dluga sierscia. Ale ze starosci umarla ;\
   Chcialabym miec kota devon rex lub cornish rex :) Ale dachowca tez bym przygarnela :) Tylko moj maz kotow nie lubi ;(

   Usuń
  3. Moją pierwszą kocią miłością był czarny jak noc przybłęda (znaleziony w malinach), któremu musiałam amputować ogonek. Był najcudowniejszą kocią osobowością, ale miał wypadek i zginął... Do dzisiaj nie mogę się z tym pogodzić, a mój Tata na pocieszenie (a wyłam jak bóbr) przyniósł mi maleńkiego Figla.

   Usuń
 2. Piękny Figiel :) Też jestem kociarą!
  Pozdrawiam z czarną Buką (na zdjęciu) i czarno-białą Tycią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki piękny kocurek - tygrysek :)
  Swoją drogą - cudne i urocze imię dla zwierzaczka wybrałaś Figiel..
  Wiesz..szczerze mówiąc Twój blog przypomniał mi to śliczne słowo i coraz częściej go używam..lubię takie lingwistyczne perełki sobie przypominać:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję! Każda opinia jest dla mnie cenna.
Staram się odpowiadać na każdy komentarz i jednocześnie zaglądać do osób piszących.

Komentarze naruszające zasady dobrego wychowania, netykiety, przepisy prawa lub powszechnie uznane za obraźliwe będą usuwane.